• Október mesiac úcty starším

• Stará mama, starý otec, babka, dedko!

Natrhám si kvety pod lesom na stráni,
            vám starí rodičia, kytku dám do dlaní.
            Hoc vlas vám šedivie a zrak sa zakalí,
            prijmite od detí najkrajšie pozdravy.
            Aj napriek svojim šedinám, vždy budeš pre nás jediná.
            Aj napriek tvojim vráskam, hreje ťa naša láska.
            Prajeme Ti milý starký, starká,
            Nech ťa sila neopúšťa, nech Ti stále slúži zdravie,
            Či je deň, a či noc hustá.

Žiaci starým rodičom pripravili krásne pozdravy, ktoré s láskou vytvorili.

• Medzinárodný deň školských knižníc

• Každoročne štvrtý októbrový pondelok si pripomíname Medzinárodný deň školských knižníc. Prvý raz ho v roku 1999 vyhlásila Dr. BlancheWoolls, prezidentka Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva. Tohoročná téma bola „Ako máme radi našu školskú knižnicu“.
            Aj naša škola zorganizovala  podujatie pod názvom „Detské srdce na dlani v školskej knižnici“, prostredníctvom inovatívnych metód a foriem, rôznych hier a tvorivých aktivít sme sa snažili vzbudiť radosť a záujem o čítanie a predovšetkým mať z prečítaného zážitok.

Môj literárny príbeh čaká na Tvoje prečítanie

Aj tento rok sa naša ZŠ v Krasňanoch zapojila do projektu : „Záložka do knihy spája školy. Dostali sme malú ZŠ Pramínek- Semanín, ktorá má 50 žiakov. Prváci čítali knihu o „Sliepočke a kohútikovi“ a vytvorili krásne záložky, ktoré popísali písmenkami, ktoré sa už naučili. Druháci si vybrali knihu „O psíčkovi a mačičke“, ktorú na hodinách SLJ čítajú. Každé dieťa vytvorilo záložku s odkazom prečítanej rozprávky. Tretiaci sa rozhodli čítať knihu o prasiatkach „Budkáčik a Dubkáčik“. Počas celého týždňa maľovali, lepili a tvorili na výtvarnej výchove záložky s odkazom pre svojich neznámych priateľov. Urobili si papierové maňušky a zahrali divadielko pre deti zo školského klubu.  Navštívili školskú knižnicu, kde sa oboznámili s novými knihami a vyhľadávali knihy od detských autorov. Štvrtáci maľovali záložky s odkazom ľudovej tradície z nášho regiónu – o Jánošíkovi z knihy „Junácka pasovačka“. Žiaci s radosťou kreslili a maľovali záložky pre svojich priateľov a s radosťou očakávajú záložky od žiakov zo susednej krajiny – Česka.