• Organizačné formy

• Základnou organizačnou formou výchovy a vzdelávania v ŠKD je individuálna alebo skupinová výchovno-vzdelávacia aktivita v  ŠKD.

Tematické oblasti v sebe zároveň obsahujú ďalšie oblasti výchovy najmä:  pracovnú, rozumovú, estetickú, mravnú, spoločenskú, ekologickú, telesnú, dopravnú a zdravotnícku výchovu a výchovu k rodičovstvu.

Výchovno-vzdelávací proces realizujeme tak, že obsah jednotlivých výchovno-vzdelávacích činností  aplikujeme  vo viacerých výchovných oblastiach naraz, čo nám umožňuje efektívne a komplexne rozvíjať osobnosť detí. Preferujeme prepojenosť jednotlivých oblastí výchovy, najmä pri rozvoji osobnosti dieťaťa v oblasti jeho samostatnosti, spolupráce, komunikácie a uspokojovania individuálnych záujmov .

Vychovávateľka uplatňuje  predovšetkým zážitkové, aktivizujúce  a motivačné  metódy a formy  práce, spolupracuje s rodinou dieťaťa a s pedagogickými zamestnancami školy. Vo výchovno-vzdelávacej činnosti preferuje oddychové, rekreačné, záujmové činnosti a zážitkové vzdelávanie.

• V našom ŠKD obohacujeme  výchovu  a vzdelávanie o regionálne prvky, zvyky a tradície, o objavovanie a skúmanie  prírody. Vo výchove a vzdelávaní kladieme dôraz na  celkový rozvoj osobnosti dieťaťa, permanentnú humanizáciu výchovy, na rozvoj kľúčových kompetencií vedomostí, zručností a schopností  detí získaných  na vzdelávaní v základnej škole.

Preferujeme rozvoj samostatnosti a zodpovednosti za prípravu  na vyučovanie a za svoje konanie, aktívneho využívania voľného času a zmysluplný rozvoj osobnosti. Režim dňa v ŠKD zohľadňuje striedanie činností, pričom rešpektuje najmä potrebu  detí na oddych, relaxáciu, osobnostný rozvoj, uspokojovanie záujmov a pokoj  pri písaní školských úloh. Dochádzka dieťaťa do ŠKD je pravidelná alebo nepravidelná, počas plnenia povinnej školskej  dochádzky v primárnom vzdelávaní základnej školy.

Všetky deti, sú vedené k samostatnosti, vedia sa o seba postarať, majú slušné správanie, dokážu pracovať v kolektíve i pre kolektív a túžia po novom poznaní. Pri svojich aktivitách nezabúdajú na oddych a relaxáciu a svoje záujmy uspokojujú v rôznych druhoch záujmovej činnosti.

Zapájame sa  preventívne do protidrogových projektov, kultúrnych, športových a environmentálnych projektov. Dlhodobé projekty  súvisia s verejnou prezentáciou  činnosti ŠKD alebo účasťou na  kultúrnych podujatiach, ktoré organizuje škola alebo Obecný úrad v Krasňanoch. Snažíme sa zlepšiť estetické prostredie školského zariadenia a jej okolia a zaviesť nové metódy a formy práce. Spolupráca s rodičmi, ZŠ, MŠ, ZRŠ, Obecným úradom a Obecnou knižnicou spočíva predovšetkým v príprave spomenutých kultúrnych podujatí.