• História školy

• V roku 1896 bola evidovaná prvá cirkevná škola, ktorá stála na súkromnom pozemku. Prvými učiteľmi tu boli p. Paštrnák a p. Zajac (drotár), ktorí nemali žiadne odborné vzdelanie. Volali ich „múdri ľudia“.

Neskoršie dal gróf Pongrácz postaviť novú drevenú školu na hornom konci dediny, pre ktorú poskytol pozemok a zabezpečil aj drevo. Medzi prvými učiteľmi v starej škole boli: p. Staník, Trnovec, Bandoš, p. Vanková a ďalší. Na príkaz vrchnosti prišla do Krasňan v roku 1912 pani učiteľka Anna Janková, pochádzala z Topolčian a vedela plynule po maďarsky.

Krasňanské deti učila v jazyku slovenskom, ale základné úkony učila po maďarsky. Bývala v škole, kde mala dve miestnosti veľmi jednoducho zariadené: izbu a kuchyňu. Na svoje pôsobenie v Krasňanoch spomína takto: „V prvom roku som mala zapísaných 60 žiakov, počet žiakov každoročne rástol. Bola som rada, že mi Boh určil za moje prvé pôsobisko Krasňany. Ľúto mi bolo, keď som odchádzala. Ja si na všetko, čo sa týka Krasňan rada a milo spomínam“.

• Vzhľadom na to, že situácia v škole z hľadiska priestorov bola veľmi zlá, každoročne sa vynakladalo veľa finančných prostriedkov na jej údržbu. Dňa 24. februára 1963 dala rada MNV na odbor výstavby žiadosť o schválenie projektu na výstavbu dvojtriednej národnej školy. V roku 1970  sa zrekonštruovala stará škola na novú materskú školu, kde sa podieľali občania brigádnickými prácami.

• História školy

• V júni  roku 1967 p. Ernest Chládecký poveril do funkcie  riaditeľa školy p. Filipa Tichého. Nakoľko nábytok školy nebol zabezpečený, navštívil spolu s p. Alexandrom Šlesárom výrobňu školského nábytku vo Vysokej nad Kysucou. Do septembra sa im podarilo zabezpečiť najzákladnejší nábytok. Následne sa budovalo oplotenie, vchod do budovy. S veľkou ochotou sa pán riaditeľ stretával s občanmi Krasňan, poslancami MNV, členmi hasičského zboru. Prví učitelia v novovybudovanej škole boli: Trnková Justína, Danková Helena, Mažgútová Zdena.

V roku 1974, v letných mesiacoch, MNV v Krasňanoch začal s prácami nadstavby základnej školy. S veľkou námahou kompletná budova ZŠ bola daná do prevádzky 2. januára 1976. Slávnostné otvorenie sa konalo v sále miestneho kaštieľa.

Areál školy sa budoval do roku 1978. Projektový zámer vypracoval v zastúpení MNV p. riaditeľ školy Filip Tichý. Samostatný projekt dotvoril p. Alexander Šlesár. Po ročnom budovateľskom snažení sa podarilo areál školy dobudovať – športové ihrisko, dopravné ihrisko, kde sa deti učili pravidlám cestnej premávky. Každoročne sa konali kultúrno-spoločenské podujatia a súťaže. V roku 1973 Mária Peknušová obsadila tretie miesto v okresnej súťaži Hviezdoslavov Kubín. V roku 1978 v okresnej súťaži v interpretácii ľudových piesní obsadila druhé miesto Dagmar Trnková.

V rokoch 1979-1980 sa pre potreby školskej kuchyne začal budovať skleník. Významný úspech dosiahol požiarnický krúžok, keď vyhral okresnú súťaž a v krajskom kole  obsadil tretie miesto. V 80. rokoch pracovali na škole krúžky: turistický, strelecký, plameň, dopravný.

V rokoch 1989-1990 sa začalo s prístavbou  a modernizáciou školy. Pri tomto projekte mal pán riaditeľ školy Filip Tichý veľké pochopenie u občanov a rodičov žiakov. V rokoch 1992-1993 sa robila výstavba hvezdárničky.

Tým, že škola mala prvé dopravné ihrisko v okrese, školské výlety okrem expozície Považského múzea v kaštieli využívali aj spomenuté dopravné ihrisko s areálom školy a hvezdárničkou. Pri príležitosti tisíceho dňa trvania republiky žiaci školy vysadili 100 líp nad obcou. Významný úspech v rokoch 1998-1999 dosiahla žiačka Zuzka Ďurníková v súťaži Hviezdoslavov Kubín, keď v krajskom kole v Martine skončila na druhom mieste.

V školskom roku 1998-1999 odchádza pán riaditeľ Filip Tichý do dôchodku. Za svojho pôsobenia dokázal s pomocou MNV, poslancov, organizácií a občanov vybudovať školu a areál do podoby, ktorá bola pýchou celého okolia.